Další důvod, proč sledovat příjem sodíku: vaše srdce

Injekční biologické léky nabízejí o něco více odpuštění, říká Miller, protože se obvykle užívají každé dva týdny nebo jednou za měsíc. “Pokud jsi to měl vzít včera, můžeš to vzít dnes nebo zítra.” “Na druhou stranu:” Pokud se už téměř chystáte na další dávku, pak vynechte vynechanou dávku, “radí.

Vzít příliš mnoho biologického léčiva je vzácné, ale mohou se stát chyby, zvláště pokud jste v léčbě noví. V tomto případě „Šťastnou věcí biologů je, že jsou velmi bezpečné,“ říká Miller. “Pravděpodobně existuje dobrá rezerva pro chyby.” Dávejte si pozor na cokoli neobvyklého, ale pravděpodobně se budete mít dobře.

Pokud si stále nejste jisti, co dělat, požádejte svého lékárníka o radu ohledně vašeho konkrétního léku.

5. Obávám se, že moje léky mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky. Co bych měl dělat?

O NSAID je známo, že způsobují potenciálně nepříjemné nebo škodlivé vedlejší účinky, což vysvětlí váš lékárník, říká Miller. “U NSAID jsou vždy obavy z gastrointestinálních problémů,” poznamenává. “Nevolnost a gastrointestinální krvácení jsou rozhodně problémy.” ”

Na druhou stranu biologické léky mívají u většiny lidí méně vedlejších účinků a téměř žádné lékové interakce, říká Miller. Přesto věnujte pozornost rizikům a opatřením, která váš lékař a lékárník ohledně těchto léků uvádí.

Pokud jsou vaše vedlejší účinky závažné nebo významně zasahují do vašeho života, obraťte se na svého lékaře a prodiskutujte alternativy k vašemu současnému léku. Pokud se nemůžete dostat ke svému lékaři, lékárník vám může poradit, zda byste měli přestat užívat lék, dokud lékař neodpoví.

6. Moje medikace vypršela nebo je možná zkažená. Co bych měl dělat?

Pokud jsou vaše léky správně skladovány, na datech vypršení platnosti nezáleží, říká Miller. U injekčních biologických léčiv to znamená uchovávat je v chladničce. Mnoho léků, poznamenává Miller, je „mocných i po datu expirace. ”

Pokud jste ale biologický lék neskladovali správně, může se začít rozpadat dlouho před datem expirace. Pokud víte, že vaše léky nebyly delší dobu řádně skladovány, „Předpokládal bych, že to pravděpodobně nebude účinné a získal bych náhradní dávku,“ říká Miller. Můžete také požádat o radu svého lékárníka.

7. Proč se mi vrátily příznaky ankylozující spondylitidy, přestože užívám léky podle pokynů?

Nejprve zkontrolujte, zda vaše léky nejsou zkažené kvůli nesprávnému skladování nebo nebyly vzaty podle pokynů. Měli byste být schopni získat pokyny ohledně obou od svého lékárníka. Věnujte také pozornost nedávným změnám ve způsobu, jakým dostáváte léky.

Pokud neexistuje snadné vysvětlení, že by vaše léky ztrácely účinnost, je dobré si o svých příznacích promluvit se svým lékařem. Mohou se vás zeptat na další změny ve vašem životě, jako je zvýšený stres, jiné zdravotní potíže nebo nové léky, které užíváte.

Miller naléhá na lidi s ankylozující spondylitidou, aby neignorovali změny v jejich symptomech. “Naším cílem při ankylozující spondylitidě, jako u jakéhokoli druhu zánětlivé artritidy, je dosáhnout remise nebo co nejblíže k remisi,” říká. “A pacienti by o to měli usilovat.” ”

8. Do lékárny se necítím dobře. Existují jiné způsoby, jak získat mé léky?

Většina specializovaných lékáren, jako jsou ty, které vydávají biologii, nabízí doručení pošty přímo k vám domů nebo do ordinace, poznamenává Miller. Pokud si nejste jisti, jaké možnosti jsou k dispozici, zavolejte svého lékárníka nebo pojišťovací společnost.

Zejména s ohledem na pokračující šíření COVID-19 je pochopitelné, že se lidé mohou chtít fyzicky vyhnout návštěvě lékárny. Ale mnoho míst také nabízí snadné možnosti vyzvednutí, jako je například průjezd, který vám umožní klást otázky a získávat pokyny od svého lékárníka bez velkého, pokud vůbec fyzického kontaktu.

Neprodávejte tedy svého lékárníka zkrátka. Ať už je to po telefonu nebo osobně, lékárníci vám zodpoví vaše otázky a zajistí, že se svými léky dostanete veškerou potřebnou pomoc.

Více v Ankylozující spondylitidě

Co potřebujete vědět o biologii pro ankylozující spondylitidu

Jak mluvit se svým lékařem o biologii pro ankylozující spondylitidu

Kdo potřebuje operaci ankylozující spondylitidy?

Ankylozující spondylitida: 9 způsobů, jak snížit zánět

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o chronické bolesti!

Nejnovější v ankylozující spondylitidě

8 věcí, které by lidé s ankylozující spondylitidou měli vědět o vakcínách proti COVID-19

Na očkování proti COVID-19, když žijete s ankylozující spondylitidou, není nutná žádná speciální příprava.

Od Meryl Davids Landau 20. dubna 2021

8 účinných způsobů, jak si udržet pozitivní myšlení, pokud máte ankylozující spondylitidu

Život s chronickou bolestí ankylozující spondylitidy může dostat každého dolů. Naučte se zvládat techniky, které vám mohou pomoci zůstat pozitivní a cítit se pod kontrolou. . . .

Od Erica Patino 16. února 2021

Jak zabránit bolesti zad s ankylozující spondylitidou při práci z domova

I bez speciálního vybavení nebo nábytku můžete rutinu práce z domova méně zatěžovat.

Od Quinn Phillips 24. listopadu 2020

8 věcí, které by měly vědět všechny ženy, které mají ankylozující spondylitidu

Tato forma zánětlivé artritidy je častější u žen, než se dříve myslelo. Zde jsou klíčová fakta o tom, jak může nemoc ovlivnit život žen. . .

Od Katherine Lee 17. září 2020

Co jíst – a čeho se vyvarovat – pro silné kosti, pokud máte ankylozující spondylitidu

Ankylozující spondylitida může zvýšit riziko osteoporózy a zlomenin páteře, ale zdravá strava může pomoci chránit vaše kosti.

Od Katherine Lee 17. září 2020

Nejlepší způsoby, jak zůstat aktivní, když máte nr-axSpA

Tato cvičení vám mohou pomoci udržet silná a pružná záda a zůstat fit a zdraví.

Od Quinna Phillipse 29. května 2020

Jak mít bezpečné a zdravé těhotenství s nr-axSpA

Klíčem ke zdravému těhotenství a miminku je zajistit, aby byla vaše nemoc dobře kontrolována.

Od Quinna Phillipse 29. května 2020

Co dělat, když ankylozující spondylitida ovlivní vaše žebra

Bolest na hrudi a potíže s dýcháním jsou některé z děsivých příznaků této běžné komplikace, ale léčba a cvičení mohou pomoci.

Od Katherine Lee 28. května 2020

Cvičení pro ankylozující spondylitidu: Které byste měli vyzkoušet?

Odpovězte na tyto otázky a získejte doporučení odborníka na fitness od Cara Ann Senicola, fyzioterapeuta a certifikovaného instruktora jógy v nemocnici. . .

Do 1. března 2019

Chytré zdraví: Zkoušel jsem kryovibraci VibraCool na mou revmatoidní artritidu – a tady se stalo

Od Cheryl Crow, 12. dubna 2021 “

Vápník v zelenině a vitamín D v lososu dělají tato skvělá jídla k jídlu, pokud máte ankylozující spondylitidu. Nadine Greeff/Stocksy

Zdravá strava může hrát klíčovou roli při budování a udržování zdravých kostí pro každého. Pokud ale máte ankylozující spondylitidu, může být ještě důležitější věnovat pozornost tomu, co jíte a pijete.

I když neexistuje žádná specifická dieta pro ankylozující spondylitidu (například přehled 16 studií publikovaných v březnu 2018 v European Journal of Rheumatology zjistil, že neexistují přesvědčivé důkazy o vztahu mezi dietou a ankylozující spondylitidou), konzumace zdravých potravin spolu s další intervence, jako je odvykání kouření, cvičení a užívání léků podle předpisu, mohou pomoci snížit zánět a udržet zdraví kostí.

To je obzvláště důležité, protože se ukázalo, že osteoporóza je běžná u lidí s ankylozující spondylitidou, pravděpodobně v důsledku zánětu v těle a snížené pohyblivosti, podle článku publikovaného v červenci 2015 v revmatických a muskuloskeletálních chorobách. Protože ankylozující spondylitida je typem zánětlivé artritidy, která primárně postihuje páteř, mají lidé s tímto onemocněním také zvýšené riziko zlomenin páteře.

“S ankylozující spondylitidou je dobré jako prevence vědět, co je dobré pro https://harmoniqhealth.com/cz/ optimální zdraví kostí,” říká Deborah McInerney, RD, klinická odbornice na výživu v nemocnici pro speciální chirurgii v New Yorku. Protože víte, že máte zvýšené riziko osteoporózy, stojí za to se o ně opřít nebo se o nich dozvědět a co můžete udělat pro jejich minimalizaci, říká.

“Existuje mnoho zdravotních stavů, které zahrnují zánět a dodržování doporučených denních dávek klíčových živin, a ankylozující spondylitida by spadala do této kategorie,” říká Patrick Scheel, klinický dietolog z University of Florida Health. “Když vezmeme v úvahu zdraví kostí a záněty, určitě existují potraviny, kterým se chcete vyhnout, a některé živiny, které chcete zajistit.” ”

Doporučeno

Vše, co potřebujete vědět o biologii pro ankylozující spondylitidu

Získejte fakta o nejvíce cílené možnosti léčby ankylozující spondylitidy. … Zjistit více

Jídla k jídlu

Pokuste se začlenit tyto potraviny podporující zdraví kostí do vaší každodenní stravy:

Potraviny bohaté na vápník

Víme, že vápník je nezbytný pro stavbu a udržování kostí, říká Scheel, ale mnoho lidí neví, že vápník také hraje důležitou roli ve svalové a nervové funkci. Úřad pro dietní doplňky (ODS) Národního zdravotního ústavu doporučuje 1 000 mg vápníku denně pro dospělé a 1 200 mg denně pro ženy nad 50 let a všechny dospělé nad 70 let.

Některé potraviny bohaté na vápník zahrnují:

Nízkotučné mléčné výrobky, jako je mléko, jogurt a sýr Konzervované ryby s kostmi Listová zelenina

(Seznam více potravin bohatých na vápník najdete v tomto seznamu od ODS.)

Podle Scheela, pacientů s ankylozující spondylitidou, se kterými pracuje, je snadné začlenit tyto potraviny a splnit jejich požadavky na vápník. (Například podle ODS můžete získat asi 400 mg vápníku z 1 šálku nízkotučného jogurtu, 300 mg z 1 šálku nízkotučného mléka a 200 mg z 3 oz plechovky lososa.) Jednou začnou přidávat tato zdravá jídla, říká Scheel, na mnoho lidí zapůsobilo, jak rychle mohou dosáhnout doporučené denní dávky.

Potraviny bohaté na vitamín D

“Nemůžete opravdu mluvit o vápníku, aniž byste mluvili o vitamínu D,” poznamenává Scheel. Je to proto, že vitamín D pomáhá vašemu tělu vstřebávat vápník, podle Národní nadace pro osteoporózu (NOF).

Vitamín D pomáhá udržovat vaše kosti silné a podporuje svaly potřebné k tomu, aby se vyhnuly pádům, uvádí NOF. Pomáhá také regulovat imunitní funkce a hraje klíčovou roli ve vašem imunitním zdraví, říká Scheel.

Vitamín D můžete získat venku na slunci, ale pravděpodobně jej budete muset získat také ze stravy. Dospělí potřebují asi 600 IU vitaminu D denně; po 70 letech se podle ODS toto číslo zvyšuje až na 800 IU. Některé dobré zdroje vitaminu D jsou:

Tučné ryby jako pstruh duhový Olej z tresčích jater Losos Obohacené potraviny jako pomerančový džus, mléko (kravské nebo rostlinné) a obiloviny

(Další potraviny bohaté na vitamín D najdete na seznamu ODS.)

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Zde je několik potravin, které byste měli omezit pro zdraví kostí:

Slaná jídla

Sodík je klíčovou živinou, ale zároveň mnoho lidí v USA překračuje doporučení pro sodík, poznamenává Scheel. “Když máte ve stravě příliš mnoho sodíku, zvyšuje se vylučování vápníku močí,” říká.

Pokyny pro stravování Američanů na období 2015–2020 doporučují, aby lidé konzumovali méně než 2 300 mg sodíku denně. Průměrný Američan však podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí spotřebuje 3 400 mg. “Omezení sodíku je rozhodně prospěšné pro zdraví kostí,” říká Scheel.

Další důvod, proč sledovat příjem sodíku: srdce. “Když se podíváte na ankylozující spondylitidu, tito pacienti mají také zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění,” říká Scheel. Podle American Heart Association (AHA), když jíte příliš mnoho sodíku, vtáhne do vašich cév vodu, což zvyšuje krevní tlak a vytváří další zátěž pro vaše srdce a vaše cévy. U některých lidí to může vést k vysokému krevnímu tlaku, který je spojen se zvýšeným rizikem srdečních chorob nebo mrtvice.

Sledujte potraviny s vysokým obsahem sodíku, jako je pizza, konzervovaná polévka a uzeniny (a také zdroje „skrytého“ sodíku, jako je kečup, majonéza a další koření); pečlivě si přečtěte etikety na potravinách; a vařte čerstvé potraviny s méně solí, radí AHA. Scheel také doporučuje vyhýbat se zpracovaným potravinám, protože bývají nabité sodíkem. A nezapomeňte jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny a pít hodně vody, dodává.

Potraviny s vysokým obsahem cukru

“Rafinovaný cukr – druh, který najdete v koláčích, sušenkách a koláčích – zvyšuje zánětlivé markery,” říká Scheel. Recenze publikovaná v květnu 2018 v časopise Nutrients uvádí, že několik studií spojilo spotřebu cukru zejména u sladkých nápojů s chronickým zánětem. Lidé, kteří jedí hodně cukru, mají v krvi více zánětlivých markerů, jako je C-reaktivní protein.

Další důvod ke snížení cukru: Lidé se spondylartritidou (zastřešující termín pro zánětlivá onemocnění postihující páteř, včetně ankylozující spondylitidy), kteří jsou obézní, mívají horší symptomy nemocí a nižší kvalitu života a více problémů s pohyblivostí a fyzickými schopnostmi než ti kteří nemají nadváhu, podle zjištění z výzkumu prezentovaného na výročním zasedání American College of Rheumatology/Association of Rheumatology Professionals 2017. “Udržujte svou váhu ve zdravém rozmezí, protože pokud máte nadváhu nebo nadváhu, máte zvýšené riziko zlomeniny,” říká McInerney.

Několik nápadů na omezení příjmu cukru: Vyhněte se džusu, sodě, energetickým nápojům a dalším nápojům s obsahem cukru; uspokojte svůj mlsný jazýček raději celým ovocem než sušenkami, dorty a cukrovinkami; a zkontrolujte výživové štítky, abyste se vyhnuli potravinám obsahujícím kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a další sladidla.

Soda                            

Podle Scheela může zvýšení příjmu sody bez ohledu na to, zda obsahuje cukr nebo náhražku cukru, snížit hustotu kostí, zejména u starších žen.

Studie publikovaná v srpnu 2014 v časopise American Journal of Clinical Nutrition, která po dobu 30 let sledovala více než 73 000 žen ve věku 30 až 55 let, zjistila, že pití sody je spojeno se zvýšeným rizikem zlomenin kyčle u postmenopauzálních žen (každá další podávání celkové sody denně zvýšilo riziko zlomeniny kyčle o 14 procent). Toto zvýšené riziko bylo podobné jak pro běžné, tak pro dietní sodovky, coly a nekoly a sodovky s kofeinem nebo bez něj. Vědci poznamenali, že jejich studie nenalezla jasné vysvětlení, jak přesně může soda přispět ke ztrátě kostní hmoty, a poznamenali, že je třeba provést více výzkumu.

Scheel se domnívá, že odkaz může mít něco společného s tím, že když konzumujete nealkoholický nápoj, vaše tělo je podvedeno, aby si myslelo, že přijímáte kalorie. Podle Clevelandské kliniky některé výzkumy naznačují, že mozek reaguje na umělá sladidla stejným způsobem jako na cukr a pravidelné pití dietních sodovek může vést ke zvýšené touze po jídlech s vysokým obsahem kalorií, tuků a cukru.

Další důvod, proč vynechat sodovky: Když je pijete, přicházíte o klíčové živiny, které můžete získat z nápojů, jako je fortifikovaná pomerančová šťáva nebo mléko, říká Scheel.